En Güzel Halimiz, Gülümseyen Halimiz
Kozmetik Diş Hekimliği & Gülüş Tasarımı

Tam Porselen Dişler

Empress dişler olarak da bilinen tam porselen kaplamalar, günümüzde en estetik uygulamalar olarak kullanılmaktadır. Estetik olmalarının en önemli sebebi; kaplamanın tamamının alt yapısı da dahil porselenden yapılmasıdır.

 

Doğal dişlerde dış tabakada mine, onun altında ise dentin tabakası bulunur. Tam porselen dişlerde ise alt yapı olarak kullanılan sıkıştırılmış porselen çekirdek, dentini taklit eder. Çekirdek üzerine işlenen porselen tabakasıyla da mine tabakası taklit edilmiş olur. Bu şekilde yapılan kaplamalarda, yüksek ışık geçirgenliği ve doğal renk elde edilir.

     

Tam porselen dişlerde metal alt yapının bulunmaması nedeniyle, metal alerjisi olan hastalarda da kullanımı uygundur ve bu dişlerin diş eti dokuları ile uyumu mükemmeldir.

Tam porselen dişler, özellikle estetiğin önemli olduğu ön kesici, küçük azı dişlerde ve bu bölgedeki tek diş eksikliklerinde tercih edilir.

Tam porselenlerin kullanımı da, laminat venerler (bk. Laminat Venerler) gibi yoğun diş sıkma/gıcırdatması, tırnak yeme gibi kötü alışkanlıkları olan hastalarda bu problemlerin giderilmesi sonrasında uygundur.

Anahtar kelimeler: tam porselen, empress, estetik, doğal renk