En Güzel Halimiz, Gülümseyen Halimiz
İmplant Tedavileri & Ağız-Diş Cerrahisi

Kemik Tozları & Sinus Yükseltme İşlemi

 

Kemik tozları, kemik greftleri olarak da isimlendirilen biyolojik olarak uyumlu materyallerdir. Kemik tozları, çeşitli nedenlerle kayba uğramış olan kemik dokusunun tamamlanması amacıyla kullanılırlar. Bu tozlar, hem bölgedeki iyileşmeyi hızlandırır, hem de kemik hacminin artmasına yardımcı olur. Kemik tozları, hayvan veya insan kaynaklı ya da sentetik olabilir.

 

Sinüsler, elmacık kemiği ile üst çenedeki azı dişlerinin kökleri arasında bulunan anatomik boşluklardır. Halk arasında bilinen sinüzit, bu boşlukların iltihaplanmasıdır.

Sinüslerin alt sınırı, kemik erimesine ve üst çenedeki azı dişlerin çekilmesine bağlı olarak aşağıya doğru sarkabilmektedir. Bu durum; geriye kalan kemik yüksekliğini, implant yerleştirilebilmesi için yetersiz kılar.

Sinüs yükseltme işleminde, sinüsün tabanına kemik tozları yerleştirilerek kemik kalınlığı arttırılır ve bu alan, implant uygulamasına hazır hale getirilir.

Sinüs yükseltme ve kemik tozu ilavesi işlemleri uygulandığında, implantın (bk. İmplantlar Hakkında) kemikle kaynaşması için öngörülen bekleme süresine 6 ay daha eklenmektedir.

Anahtar kelimeler: kemik tozu, sinüs yükseltme, sinüzit, implant, sinüs