En Güzel Halimiz, Gülümseyen Halimiz
Tedavilerimiz

Horlama Tedavisi

<a id="zl-url" class="zl-url" href="https://www.doktortakvimi.com/onur-oral-4/dis-hekimi-protetik-dis-tedavisi/mugla" rel="nofollow" data-zlw-doctor="onur-oral-4" data-zlw-type="big" data-zlw-opinion="false" data-zlw-hide-branding="true">Onur Oral - DoktorTakvimi.com</a><script>!function($_x,_s,id){var js,fjs=$_x.getElementsByTagName(_s)[0];if(!$_x.getElementById(id)){js = $_x.createElement(_s);js.id = id;js.src = "//platform.docplanner.com/js/widget.js";fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}}(document,"script","zl-widget-s");</script>

Horlama, uyku esnasında nefes alırken solunum yollarının daralmasına bağlı olarak gerçekleşir. Horlama durumunun şiddetlenmesi ve solunum yollarının tıkanması ise “uyku apnesi” olarak isimlendirilir. Uyku apnesi sonucu hava akımı büyük oranda düşer ve kandaki oksijen miktarı azalır, karbondioksit miktarı artar.

 

Horlama ve uyku apnesine neden olan faktörler:

-         Kilo fazlalığı ve obezite,

-         Stres,

-         Sakinleştirici ve kas gevşetici ilaç kullanımı,

-         Genetik yatkınlık,

-         Aşırı sigara ve alkol tüketimi,

-         Solunum yolunu tıkayan oluşumlar (geniz eti vb).

Horlama ve uyku apnesinin sonuçları:

-         Gün boyu süren uyku hali,

-         Asabiyet,

-         Konsantrasyon bozukluğu,

-         Libidoda düşüş,

-         Düzensiz solunum ve uykuda nefesin durması,

-         Mide yanması ve mide bulantısı,

-         Vücutta ödem artışı,

-         Sabahları zor uyanma,

-         Hipertansiyon, kalp hastalıkları ve felç riskinde artış.

Horlama ve uyku apnesi cerrahi, CPAP maskesi (Continuous positive airway pressure) ve horlama protezleri ile tedavi edilir. Horlama protezlerinin kullanımı kolaydır, cerrahi müdahale gerektirmezler ve maliyetleri diğer tedavi yöntemlerine göre daha düşüktür.

Horlama protezleri ile alt çene hafifçe öne konumlandırılarak, dilin solunum yollarını tıkaması önlenir ve gerginliğini kaybetmiş solunum yolu dokularının eski gerginliklerine kavuşması sağlanır. Horlama protezleri sadece uyurken takılır ve tam etkisi birkaç hafta içinde başlar.

 

Anahtar kelimeler: horlama, apne, uyku, stres, obezite, horlama protezleri, CPAP