En Güzel Halimiz, Gülümseyen Halimiz
Sabit Diş Protezleri

İmplant Destekli Sabit Protezler & Kişiye Özel İmplantlar

İmplant ve implant üzeri sabit protezler bütün olarak değerlendirildiğinde üç ayrı parçadan oluşmaktadırlar:
 
Dişin kökünü temsil eden implant gövdesi, implant gövdesine bağlanan ve kaplamanın sabitlendiği “abutment” kısmı ve abutment üzerine yapılan kaplama.

 

İmplantlar hakkındakı detaylı bilgi, “İmplantlar Hakkında” başlığı altında verilmiştir.

Abutment üzerine yapılan takıp çıkartılamayan sabit kaplamalar çok geniş bir kavramı ifade etmektedir. Bu kaplamalar, hastanın ihtiyacına, protez yapılacak bölgenin büyüklüğüne ve kaplamanın yapılmasının tercih edildiği materyale (kıymetli metal destekli porselen, geleneksel metal destekli porselen, zirkonyum, tam porselen) göre çeşitlilik göstermektedir.

Abutment olarak isimlendirilen parça, kaplama yapılmak üzere aşındırılmış dişi temsil eder. Bu parça, implant ana gövdesine sabitlenir ve kaplamanın implant üzerinde tutunabileceği bir alan oluşturur. Abutment, hastanın kendi diş eti ve çevre dokularına göre şekillendirilirse,  kişiye özel implantlar elde edilir.

Kişiye Özel İmplantlar

Kişiye özel implantlarda bulunan abutment kısım, bilgisayardaki üç boyutlu yazılım yardımıyla hastanın diş eti ve çevre dokularına göre düzenlenip üretimi yapılır. Örneğin, sabit protez olarak geniş bir büyük azı dişi yapılması gerekiyorsa; standart abutmentların çapı, yapılacak proteze göre dar kalacaktır. Halbuki kişisel abutment yapımıyla olması gereken genişlik elde edilebilir. Bu şekilde implantın üzerine gelen çiğneme kuvvetleri daha dengeli dağılacak, abutment diş etlerine göre yapıldığı için daha estetik bir görünüm elde edilecek, aynı zamanda kaplamanın altında oluşabilecek gıda birikiminin de büyük ölçüde önüne geçilecektir. Bu şekilde implantın ömrü de daha uzun olacaktır.

 

Abutment parçalar dokuya uyumlu titanyum parçalardır. Özellikle ön dişlerde titanyum abutment, gri renginden dolayı hasta tarafından tercih edilmezse standart veya kişisel abutmentlar beyaz renkli zirkonyumdan da üretilebilmektedirler. Böylece, kaplamanın diş eti kenarından gri yansıma yapma ihtimali de ortadan kaldırılmış olur.

 

Anahtar kelimeler: implant, sabit protez, kişiye özel implant, abutment, kaplama