En Güzel Halimiz, Gülümseyen Halimiz
Hareketli Diş Protezleri

Geçici Hareketli Protezler

 

Geçici hareketli protezler, “immediat protezler” olarak da isimlendirilir. Diş çekimi kararı verildikten sonra, çekim sonrası dişsiz kalacak alanın estetik ve işlevsel nedenlerle boş bırakılması istenmediğinde yapılan geçici protezlerdir. Genellikle, implant tedavilerinde (bk. İmplantlar Hakkında) tercih edilirler. Geçici protezler; implant işleminden önce çok sayıda diş çekildiyse, dişlerin çekildiği alan özellikle ön estetik bölgedeyse, implant uygulaması sonrası dokuların iyileşme süresi beklenecekse, bu süre boyunca kullanılan protezlerdir.

Geçici hareketli protezler, dişin çekildiği seansta takılabileceği gibi, çekim yapılan bölgenin bir miktar iyileşmesi sonrasında da takılabilir. Bazı hastalarda geçici protezin, iyileşme sonrasında takılmasında fayda bulunmaktadır.

Geçici hareketli protezler tek bir dişi, çok sayıda dişi ya da alt-üst tüm çeneleri kapsayabilir. Bazı durumlarda, geçici protezler daimi protezlere dönüştürülebilir.

Geçici hareketli protezlerin yapımında akril veya Deflex®/Valplast® malzemeler kullanılmaktadır. Akril, daimi hareketli protezlerde de temel olarak kullanılan materyaldir. Deflex®/Valplast® materyaller ise akrilin alternatifi olarak kullanılır ve “Deflex®/Valplast® Protezler” başlığı altında incelenmiştir.

 

Anahtar kelimeler: protez, geçici protez, implant, estetik, deflex, valplast