En Güzel Halimiz, Gülümseyen Halimiz
Kozmetik Diş Hekimliği & Gülüş Tasarımı

Beyazlatma

Diş beyazlatma işlemi; klinikte, evde ya da klinik+evde olmak üzere uygulanabilmektedir:

Klinikte yapılan beyazlatma (Ofis tipi), hekim tarafından yapılır. Ev tipi beyazlatmaya kıyasla daha kısa sürede ve daha başarılı sonuçlar elde edilen bir beyazlatma yöntemidir. Ortalama bir veya iki seans sürer.

Ev tipi beyazlatmada ise hastadan ölçü alınır ve hekim tarafından ağız şekline uygun şeffaf bir plak hazırlanır. Hasta, bu plağa klinikten teslim aldığı jeli, hekimin talimatı doğrultusunda uygulayarak yaklaşık 1-3 hafta boyunca kullanır.

Klinik+evde kombine olarak yapılan beyazlatma işlemi ise iki tedavi yöntemini de kapsar. Dişlerinde koyu ve inatçı renklenmelere sahip olan hastalarda bu tedavi yönteminin kullanımı daha uygundur.

Beyazlatma Hakkında Önemli Notlar:

- Kaplamalar, dolgular beyazlatma işleminden etkilenmezler. Bu nedenle, gülüş estetiği tasarımı yapılırken önce beyazlatma işlemi, sonra diğer estetik tedaviler yapılmalıdır.

- Beyazlatma işleminden önce diş taşı temizliğinin (bk. Diş Taşı Temizliği) yapılması, dişlerin ve diş etlerinin sağlıklı hale gelmesini sağlayacak ve beyazlatmanın etkinliğini arttıracaktır.

- Beyazlatma işleminin kalıcılığını arttırmak için, işlem sonrası hekim talimatları dikkatlice uygulanmalıdır.

- Kişinin beslenme ve ağız bakımı alışkanlıklarına bağlı olarak 6 ay – 2 yıl arası bir sürede beyazlatmanın yenilenmesi gerekebilir.

Tek Diş Beyazlatma:

Bazı durumlarda eskiden yapılmış kanal tedavisine bağlı olarak renklenen dişlere uygulanan farklı bir beyazlatma tekniğidir. Bu teknikte beyazlatıcı jel, dişin içine uygulanır ve üstü geçici bir dolgu ile kapatılır. İstenilen beyazlık elde edilene kadar bu işlem tekrarlanır.

Anahtar kelimeler: beyazlatma, diş beyazlatma, ev tipi beyazlatma, klinikte yapılan beyazlatma, tek diş beyazlatma, gülüş estetiği